Z pewnością zastanawiałeś się kiedyś, ile prądu pobiera Twój komputer, tablet podczas ładowania, czy lodówka oraz ile Cię to kosztuje. Chwytaj za długopis, weź kartkę papieru i oblicz to samodzielnie!

Sprzęt elektryczny wymaga zasilania – odpowiedniej ilości energii, aby móc nam służyć zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Jednostką mocy energii elektrycznej są Waty. Nasi dostawcy prądy wystawiają rachunki na podstawie odczytach liczników, jednak faktyczne zużycie energii jest wyrażone w kilowatogodzinach (kwh).

Jeśli chcesz obliczyć, jaki koszt generuje Twoje codzienne użytkowanie sprzętu elektrycznego, wystarczy, że do poniższych wzorów podstawisz odpowiednie wartości:

  • Moc urządzenia x czas jego użytkowania = zużyte kilowatogodziny
  • Ilość kilowatogodzin x cena 1 kwh = kosz zużycia energii przez dane urządzenie


Dzięki tym dwóm, prostym działaniom, możesz samodzielnie sprawdzić, które z Twoich urządzeń pobiera najwięcej energii elektrycznej oraz które generuje najwyższe koszty.

Zanim zaczniesz rachować, sprawdź aktualne ceny energii elektrycznej, porównując przy okazji koszt 1 kwh u wszystkich dostawców prądu, musisz wiedzieć czy masz taryfę g12 czy g11.

Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na urządzenia, które działają non stop (np. lodówka). Dlatego, aby nie przepłacać za prąd, warto zwrócić uwagę na klasę energetyczną danego urządzenia – jeśli zainwestujemy w energooszczędny sprzęt domowy, to zmniejszymy zużycie prądu w naszym domu. Ponadto, jeśli zmienimy sprzedawcę na takiego, który oferuje najatrakcyjniejszą stawkę za kilowatogodzinę, to w konsekwencji obniżymy nasze rachunki do minimum.

Jeśli możesz mieć w swoim domu taki sam prąd, jak masz teraz, tylko tańszy, to nie zwlekaj, tylko zmień dostawcę prądu i przestań przepłacać.

Droga do niższych rachunków za prąd jest bardzo prosta. Kliknij poniższy przycisk i dowiedz się ile i w jaki sposób możesz zaoszczędzić!