Matka natura była dla nas łaskawa i podarowała nam Słońce, wodę oraz wiatr, które są wspaniałymi, naturalnymi źródłami energii, które są nieskończone. Dzięki ich sile możemy wytworzyć energię elektryczną – energię przyjazną zarówno człowiekowi, jak i całemu środowisku.

Pakiet klimatyczny

Polska podpisując pakiet klimatyczny, zobowiązała się osiągnięcia 15% udziału OZE w całościowym zużyciu energii elektrycznej. Zwiększenie udziału zielonej energii w bilansie produkcyjnym energii nie należy ani do najłatwiejszych, ani do najtańszych.

Darmowe zasoby, kosztowna technologia

Alternatywne źródła energii są niewyobrażalnie duże, a wręcz niewyczerpywalne. Jednak, aby móc wytwarzać zieloną energię i w konsekwencji z niej korzystać, konieczne jest użycie najnowocześniejszej technologii, która to nie należy do najtańszych. Budowy słonecznych, wiatrowych, czy wodnych elektrowni wiążą się z kosztownymi inwestycjami, ale w konsekwencji znacznie obniżają koszt 1 kwh. Wsparcie finansowe na odnawialne źródła energii (OZE) można uzyskać w drodze rządowych, czy unijnych programów, takich jak:

  • Programy OZE prowadzone przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW)
  • Regionalne Programy Operacyjne
  • Program Rozwoju Obszarów Wiejskich
  • Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko
  • Kredyt Inwestycyjny ze środków KfW Bankengruppe (KfW)

Jak pomóc przyrodzie i swojemu budżetowi?

Zanim OZE na dobre zagoszczą w gospodarstwach domowych oraz firmach, jedyne co możemy zrobić, aby pomóc środowisku, to zwracać uwagę na klasę energetyczną sprzętu domowego decydując się na urządzenia energooszczędne oraz nie zużywać bezmyślnie energii elektrycznej. Zarówno, jak środowisku, możemy ruszyć na ratunek również swojemu budżetowi obniżając rachunki za prąd poprzez zmianę sprzedawcy prądu. Jeśli potrzebujesz pomocy przy zmianie dostawcy prądu, nie wiesz, jaka oferta jest dla Ciebie najkorzystniejsza, to porównywarka cen prądu pomoże Ci w wyborze oferty skrojonej na miarę Twoich potrzeb oraz możliwości.

Droga do niższych rachunków za prąd jest bardzo prosta. Kliknij poniższy przycisk i dowiedz się ile i w jaki sposób możesz zaoszczędzić!